Photobucket

powered by Agones.gr - opap

Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ=3-1...

Τη δική της αυτοκρατορία στο γυναικείο βόλεϊ φτιάχνει η Ένωση που κατέκτησε εύκολα και το Σούπερ Καπ επικρατώντας 3-1 σετ του Ολυμπιακού...

1ο Σούπερ Καπ Γυναικών 2012

ΑΕΚ-ΟΣΦΠ: 3-1 σετ

Γήπεδο: Κλειστό γήπεδο Ελασσόνας

Διαιτητής: Ελένη Δανιηλίδου

Με ψυχή και πάθος η ΑΕΚΑΡΑ κατάφερε να δείξει χαρακτήρα Πρωταθλήτριας και να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ. Έτσι κατάφερε να κάνει τον στόχο της πραγματικότητα και να κατακτήσει την πρώτη κούπα της σεζόν, γράφοντας παράλληλα ιστορία στον πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας.

Εξαιρετική εικόνα από όλα τα κορίτσια, έκανε τη διαφορά η MVP Σόνια Μποροβίντσεκ , ενώ έδειξε θετικά στοιχεία και η Βαλέρια Χέγας, η οποία αγωνίστηκε με ένεση, ώστε να μην αισθάνεται τις ενοχλήσεις στην ωμοπλάτη.

Αξίζει να σημειωθεί πως και ο κόσμος της Ένωσης έδωσε τη δική του «μάχη» στην εξέδρα και την κέρδισε, αφού έδωσε «κιτρινόμαυρο» χρώμα και ώθησε τα κορίτσια στη νίκη

Το ματς

Πολύ άσχημο και νωθρό ξεκίνημα πραγματοποίησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες που παρουσίασε η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου στην υποδοχή και το μπλοκ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να σκοράρουν εύκολα και να πάρουν προβάδισμα με εννιά πόντους (1-10). Η συνέχεια, όμως δεν είχε καμία σχέση με το ξεκίνημα, αφού οι «κιτρινόμαυρες» φαίνεται να αφυπνίστηκαν με τις φωνές του Οικονόμου και έκαναν μια μεγάλη επιστροφή στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 11-11, βελτιώνοντας αρκετούς τομείς στο παιχνίδι τους και μπλοκάροντας τις αντιπάλους τους που πίστευαν πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Έτσι με ευκολία το σκορ ανέβηκε και η ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ.

Κι ενώ όλοι θα περίμεναν ο ρυθμός να διατηρηθεί στα ίδια επίπεδα η Ένωση μπήκε μουδιασμένα στο δεύτερο σετ και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να πάρει μεγάλη διαφορά (8-18). Η ομάδα του Τέλη Σωτήρχου με την Γιακουμή να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι κατάφερε με επιθέσεις από το σερβίς να φέρει το ματς στα μέτρα της και να φτάσει να ισοφαρίσει το ματς σε 1-1 σετ.

Στην συνέχεια μπορούμε να πούμε πως και οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν έναν ρυθμό και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Μάλιστα διόρθωσαν κάποιες αδυναμίες στο μπλοκ και το σερβίς και έφτασαν να διεκδικούν το σετ με αξιώσεις. Η ΑΕΚ, όμως έδειξε περισσότερο συγκεντρωμένη και με συνοπτικές διαδικασίες κατάφερε να φτάσει στο 25-23 και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου, όπως κι έγινε στο επόμενο σετ. Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό να πιστέψει σε νέα ισοφάριση. Έτσι με την εξαιρετική Μπορόβιντσεκ έφτασε έυκολα στο 25-17 και στην κατάκτηση του τίτλου, γράφοντας ιστορία.

Τα σετ: 25-18, 10-25, 25-23, 25-17.

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Κις 16 (2 άσοι, 12/32 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 5 (5/8 επ.), Μποροβίντσεκ 15 (1 άσος, 9/13 επ., 5 μπλοκ), Τσίμα 10 (1 άσος, 7/24 επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (1 άσος, 4/5 επ., 1 μπλοκ), Χέγας 12 (1 άσος, 10/19 επ., 62% υπ., 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου (λ, 31% υπ.), Ρόγκα (λ), Γκούζου 1 (1 μπλοκ), Τοτσίδου (20% υπ.), Τσοχατζή

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κωνσταντίνου (17% υπ.), Λούκοβιτς 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 10 (4 άσοι, 3/8 επ., 3 μπλοκ), Μπλάνκο 10 (1 άσος, 6/14 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 16 (12/27 επ., 48% υπ., 4 μπλοκ), Κονόμη (λ, 57% υπ.), Κοσμά 7 (6/14 επ., 39% υπ., 1 μπλοκ), Τέζα.