Photobucket

powered by Agones.gr - opap

Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2012

Νίκη για τα κορίτσια της ΑΕΚ Στοκχόλμης!

Δύσκολη εντός έδρας νίκη για τη γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ Στοκχόλμης απέναντι στη Huddinge με 60-43. Οι "κιτρινόμαυρες" της Σουηδίας δεν ξακίνησαν καθόλου καλά τον αγώνα. Υπέπεσαν σε πολλά λάθη στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεχόντουσαν εύκολα καλάθια. Η πρώτη περίοδος έληξε 16-12 υπέρ της ΑΕΚ, ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δυσκόλεψαν, αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να παίξουν ωραίο μπάσκετ. Αυτό είχε ως συνέπεια το ημίχρονο να τελειώσει με 25-21. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Στοκχόλμης μπήκε δυναμικά και με ένα σερί 10-0, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 41-28. Όπως τελείωσε η τρίτη περίοδος έτσι ξεκίνησε η δεύτερη. Η ΑΕΚ Στοκχόλμης και καλή άμυνα και επίθεση έχτισε μια διαφορά ασφαλείας και πήρε τη νίκη με το τελικό σκορ 60-43 που την βάζει πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 09-09, 16-07, 19-15